ADAÇAYI HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

ADAÇAYI HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR
19 Eylül 2016 842 defa okundu 2 yorum

ADAÇAYI HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

Mümkün oldukça yemeklerde farklı baharatları kullanmayı tercih ediyorum böylece hem yemeklere farklı lezzetler katıyorum hem de bu otların şifalı etkilerini yemeklerle birlikte almış oluyorum. Bu şekilde Baharatların etkilerini yoğun bir şekilde değil, dengeli bir şekilde alınmasını sağlıyorum.

Bugün yemeklerde kullanmayı çok geç keşfettiğim bir baharat olan adaçayını anlatmaya çalışacağım. Şu an saksıda kendim taze olarak yetiştiriyorum kışın bile yeşil kaldığı için yıl boyunca taze taze kullanmak mümkün oluyor. Eğer küçük de olsa bir balkonunuz varsa siz de taze bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Bakımı oldukça kolay.

Kurutulmuşu ile tazesi arasında aroma anlamında da farklılıklar olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden taze olarak tüketmenizi tavsiye ederim.

Adaçayı Nedir?

Adaçayı sıcak iklimlerde yaprakları tüylü, aromatik kokulu, bodur bir bitki türüdür. Genellikle ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölgesinde yetişir. Yıl boyu yeşil kalabilir.

Adaçalı yüzyıllardır şifalı bitki olarak kullanılmış çayı içilmiştir. Günümüzde özellikle kuru olarak aktarlarda rahatlıkla bulunabilmektedir.

Adaçayının Faydaları Nelerdir?

adaçayı ile yapılan yemekler

adacayi

  • Sakinleştirici etkileri vardır
  • Üst solunum enfeksiyonlarına iyi gelir
  • Östrojen hormunun salgılımını artırır. Menepoz dönemi semptomlarını azaltır.
  • Sinir kaynaklı baş ağrılarını azaltıcı etkisi vardır.
  • Boğaz ağrılarını azaltır.
  • Kan şekerini düşürür.
  • Zararlı toksinlerin vücuttan atılımını kolaylaştırır.

Not: her şeyin fazlası zararlıdır. Özellikle erkeklerin adaçayını aşırı tüketmemesi gerekir.

Adaçayı Hangi yemeklerde kullanılır?

 Ülkemizde çay olarak çok fazla tüketilse de yemeklerde çok fazla kullanılmıyor. Yemeklerde taze adaçayı kullanmanızı tavsiye ederim taze adaçayının tadı kuru olanına göre daha hafif ve tazedir. Ayrıca kullanırken çok dikkatli olmak gerekir çünkü tadı çok baskındır. Bu nedenle birkaç yaprak şeklinde kullanılmalıdır.

Adaçayı hoş kokusu ile bir çok yemeğe yakışıyor. Özellikle kuzu yemeklerinin marinesine taze olarak kullanılır.

Balık yemeklerinde fırına verirken üzerine birkaç yaprak konulabilir. Balık yemeklerine hoş bir koku verir. İstenirse piştikten sonra çıkarılabilir ya da çok ince kıyılarak sosunda kullanılabilir.

Tavada et pişirmeden önce birkaç yaprak taze adaçayı yağın içerisine atılarak aromasını vermesi sağlanıp daha sonra çıkarılır. Yemeğe son dokunuş olarak yağda çıtırlaşan adaçayı bıçakla kıyılarak yemeğe eklenebilir.

Mangal yapılırken ateşe birkaç dal atılarak ete dumanla birlikte tanının geçmesi sağlanabilir.

Ayrıca Adaçayının fayları ve farklı kullanımları için adaçaylı şifalı yemekler makalesini inceleyebilirsiniz.

Benim aklıma gelenler bunlar. Eğer sizin bildiğiniz kullanımları varsa lütfen yorumlara yazın.

Bilgi paylaştıkça çoğalır.

 

Yorumlar