Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

GARAM MASALA TARİFİ

GARAM MASALA TARİFİ
23 Mart 2017 2446 defa okundu 0 yorum

GARAM MASALA TARİFİ

Günümüzde artık ulaşım o kadar kolaylaştı ki insanlar uzak ülkelere seyahat edebilmekte ve bu seyahat ettikleri ülke mutfaklarındaki tatları keşfetmektedirler. Artık günümüzde seyahat etmenin amacı da değişmeye başladı. Seyahat eden insanlar artık sadece tarihi yerleri görmek, denize girmek ve alışveriş yapmakla kalmıyorlar, oranın özgün yemeklerini de tatmak istiyorlar.

Gastronomi turizmi artık literatüre girmeye başladı. Bu geziler ile birlikte insanlar egzotik mutfakları ve farklı tatları aramanın peşine düştü. Hint mutfağı da bu konuda parlayan bir yıldız ve Hint mutfağını tanımlayan şey ise baharatlardır. Hint mutfağında oldukça fazla baharat kullanılmaktadır. Özellikle Hint mutfağındaki baharat karışımları bütün dünyada giderek daha fazla rağbet görür hale gelmiş durumda. Bu baharat karışımları giderek ülkemizde daha fazla duyulmaya başladı. Belki 10 yıl önce köri dendiğinde ‘o ne ki ‘ diye tepki verecek ortalama bir Türk ailesinin evinde köri baharatı bulmak mümkün hale geldi. Atık annem bile köri alıp kullanıyor.

Bu yeni durum mutfakların birbirine daha da fazla yaklaşmaya başlaması neden olmakta ve birbirleri ile kaynaşmasına neden olmaktadır. Bence bu durum Türk mutfağına da bir zenginlik katacaktır. Bu nedenle yeniliklere açık olmak ve bunları kendi kültürümüz ve yemeklerimizle birleştirmek yemek kültürümüzü bir üst mertebeye ulaştıracaktır. Bana göre yemek konusunda muhafazakâr olmaktan kaçınmalıyız ve bu yeni oluşan gastronomi turizminden faydalanır hale gelmeliyiz. Ben de bu nedenle sizlere bugün Hint mutfağının bir diğer önemli baharat karışımı olan garam masalayı evde nasıl kolaylıkla yapacağınızı anlatacağım.

Garam Masala Nedir ?

Garam Masala egzotik bir hint baharat karışımıdır. Ülkemizde köri kadar bilinmese de hint mutfağında köri baharat karışımı kadar ünlüdür. Garam masala özellikle Hint etkisi ile birlikte Amerika, İngiltere, Güney Afrika ve birçok ülkede tanınır hale gelmiş durumda. Garam Masala Hint Mutfağını tanımlayan Tarçın, karanfil, kakule, kimyon ve birkaç baharat ile oluşturuyor. Ancak Hint mutfağında bu karışımlar her bölgede hatta her hanede bile farklılıklar taşıyabiliyor. Ancak yukarıda yazdığım üç baharat hepsinde ortak unsur. Genellikle Hint Mutfağında bu baharatlar öncelikli olarak tane olarak kavrulup daha sonra bir havanda dövülerek karıştırılır. Bende mümkün mertebe bütün baharatlarımı tane olarak almaya ve bu baharatları bir havan yardımı ile dövmeye özen gösteririm. Bunun iki amacı var birincisi baharatlar her zaman öğütüldükten sonra hızlı bir şekilde tatlarını ve kokularını yitirmeye başlarlar . Kavurma işlemi ise baharatların doğal yağlarını ortaya çıkararak aromasını daha iyi ortaya çıkarmasını sağlar. Ben vereceğim garam masala karışımında baharatları tane olarak kullandım ve havanda öğüttüm. Eğer evinizde tane baharat yok ise siz toz olarak da kullanabilirsiniz. Ancak size tavsiyem baharatları tane olarak almaya özen gösterin aradaki farka inanamayacaksınız.

Garam Masala Hangi Yemeklerde Kullanılır ?

Garam masala özellikle tavuk yemeklerinde bolca kullanılır. Tavuk nötr bir tat olduğu için içerisine eklenen baharatları içerisine çok daha iyi çeker. Hint yemeklerinde tereyağlı tavuk gibi çok geleneksel yemeklerde garam masala kullanılır.

Garam masala kavrulan yemişleri tatlandırmak için içerisine biraz acı kırmızı biber ve az miktar şeker ile birlikte kullanılır.

  • Kişi Sayısı:
    0 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    0 dakika

Malzemeler

Garam Masala Malzemeleri

1 tatlı kaşığı tane kimyon

1/2 çay kaşığı tane kişniş tohumu

1,5 çay kaşığı tane kakule

½ çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı tarçın

½ çay kaşığı karanfil

½ çay kaşığı muskat rendesi

Yapılışı

Garam Masala Nasıl Yapılır

Kakule, tarçın, karanfil, karabiber, kimyon, Kişniş taneleri bir tavaya konulur hafif duman çıkana kadar birkaç dakika düşük sıcaklıkta kavrulur.

Tane baharatlar kavrulduğunda bir havana konulur ve çok ince olana kadar havanda dövülür. Eğer havanınız yok ise baharat öğütücü de kullanabilirsiniz. Baharatlar inceldiğinde içerisine muskat rendesi de eklenerek karıştırılır. Bu karışımı cam bir kavanozda saklayabilirsiniz. İsterseniz farklı baharatlar ile de karıştırarak değiştirebilirsiniz.

Not: Bu keskin bir baharat olduğu için kullanırken biraz dikkatli olmanız gerekir. Az miktarlarda kullanmak bizim damak tadımıza daha uygun olur.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.