MUSKAT NEDİR, HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

MUSKAT NEDİR, HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR
6 Eylül 2016 2151 defa okundu 0 yorum

MUSKAT NEDİR, HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

Ağacı portakal ağacına benzeyen bir tür baharattır. Karayipler bölgesinde yetiştirilir. küçük bir cevize benzer. Sert bir dokusu vardır ancak küçük bir rendeyle rendeleyerek kullanılır. Keskin, hoş bir kokusu vardır. Aşırı kullanımının halisünojen etkisi vardır.

Muskat Hangi Yemeklerde Kullanılır?

muskat(hint cevizi) hem tatlılarda hem de tuzlularda kullanılan bir baharattır. Ancak muskat kullanımında dikkatli olmak gerekir çok fazla kullanıldığında yemeğe acılık verir.

Sütlü tatlılarda, şerbetlerde kullanılabilir. Özellikle sütlaça çok yakışır. Nişastalı ve kremalı yemeklerde kullanılır. Patates püresinin vaz geçilmez tadıdır. Ayrıca beşamel sosta, çiğ köfte de , patates gratene çok yakışır. Muskat ayrıca et yemeklerine de çok yakışır. Et marine soslarına derin bir lezzet katar.

Muskat alkollü ve alkolsuz içeceklerde de az miktarda kullanılır. Kokteylerin içerisine az miktarda kullanılan muskat kokteyle güzel bir koku ve tat bırakır.

Muskatın Faydaları Nelerdir?

  • Antiseptik özellikleri vardır.
  • Gaz gidericidir şişkinliği önler.
  • Afrodizyak etkileri vardır.
  • Sakinleştirici etkisi mevcuttur.
  • kan dolaşımını hızlandırır.

Aşırı kullanımda kalp çarpıntısı, baygınlık, kabızlık, halisünasyon görme gibi yan etkileri vardır.Her zaman her şeyin fazlasının zararlı olduğu ve yan etkileri olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Muskat Kullanılan Yemeklere Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

patates püresi

Patates graten

etsiz çiğ köfte

sütlaç tarifi

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.