Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır

Sumak Hangi Yemeklerde Kullanılır
23 Aralık 2017 246 defa okundu 0 yorum

Sumak Nedir?

Sumak eksi ve buruk bir tada sahip içerisinde küçük çekirdekleri olan mercimek büyüklüğünde bir bitkidir. Mutfağımızda oldukça yaygın şekilde kullanılan sumak birçok yemeğe lezzet vermesi için kullanılır. Bu yazımızda sumağın hangi yemeklerde kullanıldığını anlatacağız.Sumağın Et Yemeklerinde Kullanımı

Sumağın hoş ve eksi tadı bir tadı vardır. Sumağın en çok bilinen kullanımı ciğer yemekleridir. Bunun sebebi sumağın ciğerin rahatsız eden kokusunu bastırmasıdır. Ayrıca ekşi, tadı sayesinde hafif bir asidite katar. Özellikle karaciğer içerisinde bol miktarda şeker bulunur sumak içerisindeki ekşi tat ile tatlılığı dengeler. Eksi tatlara şeker katıldığı gibi tatlılığı olan yemekleri de ekşi ile dengelemek mümkündür. Sumak bu nedenle ciğerle oldukça iyi gider. Türk mutfağında kebaplara sumak hem eti pişirme esnasında hem de daha sonra doğrudan baharat olarak katılır.

İster ciğer sote olsun isterse de ciğer şiş bol miktarda sumak kullanmak bu yemeklere hem derin bir lezzet katar hem de tatlılığını kırıp kokusunu bastırır. Sumağı etlerin marinesinde de kullanabilirsiniz. Asiditesi yüksek olduğu için etlerin yumuşamasına da yardımcı olur. Limon sevmeyen kişiler limonun yerine et yemeklerinde sumak kullanbilirler.

Sumağın salatalarda Kullanımı

Sumağın en çok yakıştığı malzeme sanırım soğandır. Soğan da ciğer gibi hem içerisinde bolca şeker barındırır hem de kokusu baskındır. Sumak soğanın kokusunu bastırmanın yanında tadını da yumuşatır. Soğanın kullanıldığı her salataya sumak kullanılabilir. Soğan çiğ olarak kullanıldığında sumak ve tuz ile ovalamak soğanı yumuşatır ve keskinliğini azaltır. Salatalarsa limonun olmadığı yerlerde limon yerine kullanılabilir. Kısır, mercimek köftesi gibi yemeklerde kullanılabilir.

Sumağın Soslarda Kullanımı

Sumak çok iyi bir salata sosu malzemesidir. Neredeyse bütün soslara sumak kullanılabilir. Tatlı eksi sosların içerisine doğal asidik tadı nedeniyle çok yakışır. Nar ekşisinin olmadığı zamanlarda nar ekşisini ikame eder.

Sumak yukarıda da bahsettiğimiz gibi ekşilik gerektiren her tür yemek, salata, çorbada kullanılabilir. Ama en çok salatalara ve sakatat ürünlerine yakışır.

Yemeklerde baharat kullanımı aynı zamanda içerisinde ihtiva ettiği bileşikler sayesinde sağlığımız için de faydalıdır. Bu nedenle yemeklerde bol ve çeşitli baharatlar bulundurmak sağlık açısından koruyucu bir etki yapar. Sofralarınızdan baharatları eksik etmeyin.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.