KÖPEKBALIĞI NASIL PİŞİRİLİR

KÖPEKBALIĞI NASIL PİŞİRİLİR
19 Şubat 2017 1490 defa okundu 1 yorum

KÖPEKBALIĞI NASIL PİŞİRİLİR

İnsanın aklına köpek balığı denince Jaws filmi geliyor ve genel olarak ön yargı oluşturuyor. Ön yargılardan nefret ederim bu nedenle ilk önce kendi ön yargılarımla mücadele etmeyi tercih ederim. Bu hafta markete gittiğimde farklı bir şeyler denemek istiyordum ve balık reyonuna gittiğimde köpek balığını gördüm ve denemek istedim. Orada balıklarının hazırlanmasını bekleyen kalabalık köpek balığını görünce ister istemez köpek balığı yenir mi diye söylenmeye başladılar. Köpek balığını eve getirdiğimde balığın etinin beyaz, kılçıksız ve oldukça yağsız olduğunu gördüm. Ayrıca çok net bir tadı yoktu bu nedenle balığı yağda ve bazı baharatlarla iyice marine etmeye karar verdim.  Köpek balığının balıktan ziyade biraz tavuk etini andıran bir tadı var. İçerisine biraz hardal, karabiber, sarımsak, kimyon, limon kabuğu ekleyerek marine ettim ve ızgarada pişirdim. Size kesinlikle tavsiyem ya çok fazla marine edin ya da bol yağda dış kaplama ile kızartın. Yağsız balıkları pişirmenin en iyi yolu budur.

Sonuç olarak köpek balığı ne lezzetten dört köşe yaptı ne de yenmeyecek bir balık tadı var. Tadı oldukça vasat olan bu balığı kesinlikle önceden tatlandırmak şart yoksa biraz hayal kırıklığı olabilir.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    30 dakika
  • Pişirme Süresi:
    10 dakika

Malzemeler

Izgara Köpek Balığı Malzemeleri

1 kg Köpek balığı filetosu

1 fincan zeytin yağı

1 tatlı kaşığı  hardal

3 diş sarımsak

1/2 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı mercan köşk

1 tutam kekik

1 limon kabuğu rendesi

1 tatlı kaşığı tuz

 

 

Yapılışı

Izgara Köpek Balığı Yapımı

Fileto köpek balığı 3 parmak genişliğinde kesilir.

Geniş bir kaba alınır ve içerisine ince kıyılmış sarımsak, zeytin yağı , hardal, karabiber, mercan köşk, kekik, limon kabuğunun rendesi kaba konulur ve iyice karıştırılır.

En az 3 saat marine olması için buzdolabında bekletilir.

Pişirmeden en az yarım saat önce buzdolabından çıkartılır ve oda sıcaklığına gelmesi beklenir.

Balıklar oda sıcaklığına geldiğinde döküm tava ocağa alınır iyice kızana kadar en az 10 dakika bekletilir. Üzerinden  dumanlar çıkması lazım.

Bu esnada köpekbalığı marine sosundan çıkarılır ve üzerine tuz serpilir.

İyice kızan tavaya köpek balıkları konulur ve her iki tarafı 3 dakika toplam 6 dakika kadar pişirilir. Pişme süresi balığın kalınlığına göre değişebileceğinden piştiğini anlamanın en kolay yolu balığın ortasına kadar beyazlaşmış olmasıdır. Balık hiçbir zaman fazla pişirilmemeli.

Balıklar piştiğinde dinlenmesi için bir tabağa alınır 2-3 dakika dinlendirilip salata ile birlikte servis edilir. Herkese afiyet olsun.

Yorumlar