IZGARADA ANTRİKOT NASIL PİŞİRİLİR

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
FavoriteLoadingFavorilerine Ekle

15 kişinin defterinde

IZGARADA ANTRİKOT NASIL PİŞİRİLİR
5 Nisan 2017 1107 defa okundu 0 yorum

IZGARADA ANTRİKOT NASIL PİŞİRİLİR

Evde kaliteli bir steak restoranında yapılmış bir et yapmak aslında çok zor değil. Hem o kalitede hem de restoranda vereceğiniz paranın yarısına gerçekten çok kaliteli bir et yiyebilirsiniz. Bunu için bana göre en iyi et her zaman antrikottur. Bunun en temel sebebi antrikot bolca yağ içerir bu da pişen ete hem lezzet hem de yumuşaklık katar. Antrikot kontrafile ve bonfileye göre çok daha sulu olur ve kesinlikle çok daha lezzetlidir.

Antrikot Nasıl Seçilir ?

 1. Antrikot alırken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bir tanesi etin yağ oranının fazla olması ve bu yağın et içerisinde homojen bir şekilde dağılmış olmasıdır. Bu yağ oranı ne kadar fazla ise o kadar lezzetlidir. Dünyaca ünlü Kobe bifteği dünyanın en pahalı bifteğidir. Bunun sebebi mermer gibi dokusu olmasıdır. Bu mermer dokusu kırmızı et lifleri ile beyaz yağ hücrelerinin dengeli bir şekilde dağılması sonucu bu mermer dokunun oluşmasıdır.
 2. Eti seçerken dikkat edilmesi gereken ikinci temel husus etin güzelce dinlenmiş olmasıdır. Bizim yaygın olarak yaptığımız hata etin ne kadar kırmızı olduğuna bakmaktır. Biz genel olarak kırmızı etin çok taze olduğunu ve o eti seçmemiz gerektiğiniz düşünürüz bu tamamen yanlıştır. Et yaklaşık 4 derecede dinlendirildiğinde çok daha yumuşak olur. Bunu sebebi et hücrelerinin içerisinde bulunan lizozom keseciklerinin patlayıp sert kas liflerini parçalayıp yumuşak bir hale gelmesini sağlamasıdır. Bu nedenle et seçerken etin kırmızı değil dış kısmının hafif kuru ve kahverengi olduğuna dikkat etmek gerekir.
 3. Diğer önemli husus ise etin asla dondurucuya konmamasıdır. Etin dondurucuya konması ve çözündürülmesi etin dokusunu bozar ve çözündüğünde lezzetli sularının da bu esnada dışarı salınmasına sebep olur.
 4. Bir diğer husus ise etin asla ve asla dövülmemesi gerekir. Antrikot alırken iki parmak kalınlığında kestirmek ve eti dövmemek gerekir. Et pişirirken bütün amacımız lezzetli sularını kurutmadan ve dışarı salmadan eti pişirmektir. Bunun içinde biraz kalın bir dilim et kestirmek başarılı bir sonuç almanızı sağlar. Çünkü ince bir dilim et çok hızlı kurur. Etin dövülmesi de etin suyunu salmasına neden olur.

Daha fazla bilgi almak isteyenler ızgarada et pişirmenin püf noktaları makalemizi okuyabilirsiniz.

 

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  10 dakika
 • Pişirme Süresi:
  6 dakika

Malzemeler

Izgara Antrikot Malzemeleri

4 dilim antrikot(2 parmak aklınlığında)

1 çay kaşığı karabiber tanesi

1/2 çay kaşığı kimyon

1/2 çay kaşığı hardal tohumu

1 çay kaşığı kuru kekik

2 dal taze biberiye

2 tatlı kaşığı tane tuz

2 yemek kaşığı zeytin yağı

2 yemek kaşığı tereyağ

Yapılışı

Izgara Antrikot Nasıl Pişirilir

Baharatlar bir havana konulur ve çok ince olmayacak şekilde dövülür.

Antrikotlar bir poşetin içerisine alınır ve baharatlar içerisine atılır ve sıyrılarak içerisine biberiye dalları atılır ve poşet içerisine zeytin yağı da eklenir. Baharatlar eklenen poşet el ile iyice mıncıklanarak baharatların etin her herine gelmesi sağlanır.

Buzdolabında en az 3 saat marine olmaya bırakılır. (Tercihen 24 saat bekletilir)

Et pişmeden 30 dakika önce etin sıcaklığının oda sıcaklığına gelmesi için çıkarılır.

Etin etrafına tane tuz serpilir.

Izgara döküm tavası iyice ısınması için en az 15-20 dakika kadar ısıtılır.

Tavanın çok kızgın olması gerekir. Tava ısındığında et tavaya konulur ve kalınlığına göre her 1 dakikada bir et çevrilerek yaklaşık 6 dakika kadar pişirilir( orta pişmiş için) Eğer daha fazla pişmesini istiyorsanız birkaç dakika kadar daha pişirebilirsiniz.

Pişmenin son aşamasında tereyağ ilave edilerek kaşık ile sürekli etin üzerine yağ dökülerek lezzetlendirilir.

Dikkat : Et istenilen kıvamda pişirildiğinde en az 10 dakika üzeri alüminyum folyo ile kapatılarak dinlendirilir. Bu aşama çok ama çok önemli. Et ne kadar iyi dinlenirse etin suları yeniden ete dağılır. Eğer sabredemez ve hemen keserseniz etin içerisine hapsolan sular hemen tabağa akmaya başlar.

Et Dinlendiğinde istenilen garnitürler ile servis edilir.

Herkese afiyet olsun.

Benzer Yazılar

 • Mangalda Adana Kebap Nasıl Yapılır
  Mangalda Adana Kebap Nasıl ...
  Adana kebap en sevilen kebapların başında gelir. Benim de en sevdiğim kebaplardan birisi olan Adana Kebabı genelde restorantlarda yerim...
 • KUZU TANTUNİ TARİFİ
  KUZU TANTUNİ TARİFİ
  KUZU TANTUNİ TARİFİ Son yıllarda sokak yemekleri bütün dünyada giderek daha da çok ilgi çekmeye başladı. Tantuni de sokak...
 • ÇITIR PEKİN ÖRDEĞİ DERİSİ
  ÇITIR PEKİN ÖRDEĞİ DER...
  ÇITIR PEKİN ÖRDEĞİ DERİSİ Çin yemeklerinin en ünlü yemeği hiç kuşkusuz pekin ördeğidir.  Pekin ördeği pişirmek açıkçası kolay bir...
 • GÜVEÇTE KUZU TANDIR TARİFİ
  GÜVEÇTE KUZU TANDIR TARİF...
  GÜVEÇTE KUZU TANDIR Tandır pişirme yöntemi özellikle sert ve pişmesi uzun zaman alan kuzun incik ve kol etlerini pişirmek...
 • IZGARA ÖRDEK TARİFİ
  IZGARA ÖRDEK TARİFİ
  ÖRDEK IZGARA Ördek eti genel olarak ızgara için uygun olmasa da göğüs eti ızgara için oldukça uygundur ve inanılmaz lezzetli...
 • ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ
  ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ
  ÖRDEK GÜVEÇ TARİFİ Ördek her zaman pişirilen bir et türü değil. Bunun en temel sebebi ördeğin çok yağlı olması...

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.