MÜKEMMEL KAHVE İÇİN 5 TEMEL ÖNERİ

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingFavorilerine Ekle

56 kişinin defterinde

MÜKEMMEL KAHVE İÇİN 5 TEMEL ÖNERİ
15 Eylül 2016 491 defa okundu 0 yorum

MÜKEMMEL KAHVE İÇİN 5 TEMEL ÖNERİ

Mükemmel kahve hazırlamak istiyorsanız hangi kahve demleme yöntemini kullanırsanız kullanın bazı temel noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımda iyi bir kahve hazırlamak için hangi hususlara dikkat etmek gerektiği ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım.

Kahve Demlerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

 1. Aldığınız kahvenin arabica olmasına dikkat edin. Arabica kahve daha yüksek rakımlarda yetişen, yavaş olgunlaşan üretimi daha zahmetli olan bir türdür. Günümüzde en kaliteli kahve çekirdekleri Etiyopya, Kolombiya ,Kenya ve Guatemala gibi ülkeler önde geliyor. Piyasada daha ucuz olan Robusta kahve çekirdekleri daha ucuz olduğu için özellikle harman kahvelerde daha çok kullanılıyor. Birçok internet sitesinde kahve çekirdeklerini kavrulmuş olarak bölgesine göre temin edebiliyorsunuz.
 2. Kahve çekirdeklerinin yeni kavrulmuş olmasına dikkat edin. Kahve çekirdekleri aromasını kavrulduktan 2 gün sonra ile 30 gün içerisinde en ideal şekilde kahveye verir. Kahve kavrulduktan sonra yavaş yavaş kokusunu yitirmeye başlar. 1 aydan sonra ise aromalarının çoğunu yitirir. Bu nedenle aldığınız kahvelerin ne zaman kavrulduğuna dikkat edin.
 3. Kahveleri çekirdek olarak alın. Kahve çekirdekleri öğütüldükten sonra hızlı bir şekilde aromalarını yitirmeye başlar. Kahvelerinizi çekirdek olarak alır ve evde kahve yapmadan hemen önce çekerseniz kahvenin aromalarını tamamının kahvenize geçmesini sağlarsınız.
 4. Kahvenizde asla musluk suyu kullanmayın. Kahve sonuçta bir içecek ve içeceğin temel bileşenlerinde bir tanesi de su. Doğal olarak kötü bir su kullanarak iyi bir sonuç elde etmek bir hayal olur.Üstte bahsettiğim konulara ne kadar dikkat ederseniz edin kullandığınız su iyi değilse kahve birleye benzemez.
 5. Kahvenin suyunun sıcaklığı 95-96 dereceyi asla geçmesin. Kahve demlenirken kullanacağımız suyun sıcaklığı da en öneli konular bir tanesi. Kahve çok yüksek sıcaklarda yanar yani suyu kaynatır kaynatmaz kahve demlemeye çalışmamak gerekir. Eğer bir termometreniz varsa onu kullanın yoksa su kaynadıktan sonra altını kapatın 4-5 dakika bekleyin. böylece sıcaklığın yüksek olmadığından emin olabilirsiniz.

Makalemde bahsettiğim unsurlar genel olarak her kahve için geçerlidir. Tabi ki kahve demleme yöntemleri çok farklı tekniklerle yapılıyor ve büyük bir uzmanlık işi. Kahvenin tadını etkileyen birçok değişken bulunuyor. Kahvenin cinsi, kavrulma derecesi, ne kadar sürece demlendiği, kahvenin gövde yapısı, çekirdeklerin çekilme derecesi vs. Mükemmel kahveye ulaşmak için bahsettiğim unsurların hepsine hakim olmak gerekir. Belki bu makale sizin için bir başlangıç olur.

Konu ile ilgili diğer makaleme bağlantıyı ıklayarak ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfamızı beğenerek yayınlarımıza daha hızlı ulaşabilirsiniz.

Facebook sayfamız

Benzer Yazılar

 • ÇOCUKLAR İÇİN ERİK SUYU YAPIMI
  ÇOCUKLAR İÇİN ERİK SUYU...
  ÇOCUKLAR İÇİN ERİK SUYU YAPIMI Çocuklar meyve suyunu çok sever ancak hazır satılan meyve sularının çoğu aslında sadece şekerli...
 • FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME YÖNTEMİ
  FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME Y...
  FRENCH PRESS KAHVE DEMLEME YÖNTEMİ Kahve sevenlerin en büyük amacı mükemmel kahveye ulaşma çabasıdır. Kahvenin en geleneksel yapılışı türk...
 • BÖĞÜRTLEN ŞURUBU TARİFİ
  BÖĞÜRTLEN ŞURUBU TARİF...
   
 • BOL KÖPÜKLÜ AYRAN
  BOL KÖPÜKLÜ AYRAN
  MALZEMELER (6 KİŞİLİK)8 kaşık (dolu dolu) süzme yoğurt 1 şişe maden suyu 1,5 lt su 1 tatlı kaşığı tuzYAPILIŞISüzme...
 • Bol köpüklü lezzetli ayran yapılışı
  Bol köpüklü lezzetli ayra...
  Bol köpüklü lezzetli ayran yapılışı İstanbul’dan İzmir’e doğru giderken herkesin yolu Susurluk’a düşmüştür. Susurluk’a deyince insanın aklına ilk olarak...

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.