Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

Kurutulmuş Mantarlı Pilav Tarifi

Kurutulmuş Mantarlı Pilav Tarifi
13 Temmuz 2015 1404 defa okundu 0 yorum

KURUTULMUŞ MANTARLI PİLAV

Mantar özellikle İtalyan pilavı olan risotto içerisinde bolca kullanılır. Mantar uzun süre taze kalamadığı ve mevsimsel bir yiyecektir. Kültür mantarı gibi her zaman bulunabilen mantarları seviyorsanız yıl içerisinde her zaman mantar bulabilirsiniz Ancak kanlıca gibi yaban mantarlarını sürekli tüketebilmek pek mümkün değil bunun için özellikle İtalyanlar risottoda kullandıkları porçini mantarlarını kurutarak kullanırlar. Bizim yemek kültürümüzde pek kurutulmuş mantara rastlamadım.

Mantar Nasıl Kurutulur

Malzemeleri kurutmak en temel yiyecekleri koruma yöntemlerindendir. Bir yiyeceği bozan esasen hücreleri parçalayan bakterilerdir. Yaşayan her organizma gibi bakteriler de enzimsel faaliyetleri yerine getirebilmesi için suya ihtiyaç duyar. Yiyecekler kurutulduğunda çürükçül bakteriler suyun olmaması sebebiyle çalışamazlar bu nedenle malzemeler uzun süre bozulmadan kalabilir. Bu nedenle kurutulmuş malzemeler kuru ve serin bir yere saklanmalıdır.

Mantar taze toplandıktan sonra çok hızlı bir şekilde kurutulması gerekir çünkü mantar hemen kurtlanmaya başlar. Herhangi bir malzemeyi kurutabilmek için havanın kuru olması ve esmesi gerekir. İşin zor kısmı mantarın yetişme iklimine pek de uygun olmayan iklim koşulları bunlar yani mantarı bulacağınız dönem yeni yağmış yağmış nemli bir dönemdir. Bu nedenle mantarları kurutmak için biz sobanın yanında kurutuyoruz.

Bunun için mantarlar önce bir fırça ile temizlenir asla yıkanmaz. Çünkü mantarın yüzeyinde çok küçük delikler vardır ve yapısı sünger gibidir eğer yıkanırsa kurutmak pek mümkün olmaz. Mantarlar ince ince kıyılıp bir ipe dizilerek sobanın etrafın asılır. Soba akşam ve sabah yakılarak yaklaşım 3 günde kurutulur.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    20 dakika

Malzemeler

Kurutulmuş Mantarlı Pilav Malzemeleri

2 bardak pirinç

Bir avuç kurutulmuş mantar( Kanlıca mantarı) Mantar kurutma yöntemi için bakınız

2 kaşık tereyağ

3 bardak tavuk suyu ya da et suyu(yoksa bulyon da kullanılabilir)

tuz

Yapılışı

Kurutulmuş Mantarlı Pilav Hazırlanışı

Kurutmuş mantar bir kaba alınır üzeri geçene kadar kaynar su dökülüp şişmesi beklenir. Bu esnada pirinç ılık su ile ıslatılır.

Yarım saat suda bekletilir ve nişastası iyice gidene kadar yıkanır. Tereyağı yapışmaz bir tencerede eritilir.

Pirinç güzelce kavrulur içerisine sıcak suda şişmiş mantar eklenir. Biraz daha kavrulur ve üzerine sıcak tavuk suyu ilave edilir.

Pirinç suyunu çekene kadar pişirilir. Pirinç suyunu çektiğinde ocak kapatılır ve üzeri temiz bir havlu ile örtülür.

Tencerenin kapağı kapatılır. Pilav demlenmeye bırakılır.

Demlenen pilav kaşık ile havalandırılır ve servis edilir.

AFİYET OLSUN…

Ziyaretiniz için teşekkürler. Yorumlarınızı bekliyoruz…

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.