Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

KUMPİR TARİFİ

KUMPİR TARİFİ
26 Ocak 2016 2393 defa okundu 4 yorum

Kumpir zahmetli gibi görünse de aslında evde yapabileceğiniz güzel bir tarif. Ancak pişme süresi biraz uzun sürüyor. Eğer patatesleriniz biraz küçükse büyük kısmı kabuğa katılıp biraz da kuru oluyor. Tabi birde dışının yanma sorunu var.

Ben bu tarifimde size, evde kumpir hazırlarken karşılaştığımız bu sorunları yaşamadan nasıl lezzetli bir kumpir hazırlayacağınızı anlatacağım.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    60 dakika

Malzemeler

4 büyük boy patates

250 g kaşar peyniri(yada sevdiğiniz eriyebilen bir peynir)

100 g tereyağı

8 kornişon turşu

1 kavanoz garnitür

4 yemek kaşığı siyah zeytin

4 yemek kaşığı  Yeşil zeytin

1/3 kangal sucuk

sucuk

1/2 limon suyu

süzme yoğurt

muskat rendesi

haşlanmış taze mısır

süzme yoğurtlu kırmızı lahana salatası(elinizde sevdiğiniz başka malzemelerde olabilir bu kısım sizin zevkinizle ilgili)

Yapılışı

Geleneksel yöntemde patatesler normal fırında çok uzun süre pişiriliyor. Bu nedenle patatesler bazen çok kuru olabiliyor.

Benim yaptığım yöntemde ise önce patateslerin üzerine bıçakla birkaç delik açtıktan sonra mikro dalgada pişirip daha sonra max ayardaki(fanlı) fırında yaklaşık 10-15 dk daha pişiriliytor. Mikro dalga fırın içten dışa doğru pişirdiği için patatesler çok sulu kalıyor ve içi güzelce pişiyor. Ama bizim istediğimiz sadece içinin iyi pişmesi değil dışında güzel bir çıtırlık olması. Bu nedenle önceden ısıtılmış fırında pişirme işlemine devam ediyorum ve böylece  patatesin içi sulu, dışı güzel çıtır oluyor.

Patates pişerken garnitürler hazırlanır.

Kaşar rendelenir.

Turşular küçük küpler halinde doğranır.

zeytinler ayıklanır ve doğranır

Kırmızı lahana doğranır üzerine yarım limon sıkılır ve süzme yoğurt ile karıştırılır.

sucuklar doğranır ve pişirilir.

Patatesler hazır olduğunda bıçakla ortası yarılır iç malzemesi kaşıkla çıkartılır ve içerisine kaşar ve tereyağı eklenerek iyice karıştırılıp peynirin sıcaklığında erimesi sağlanır daha sonra malzeme tekrar patatesin içerisine geri konulur. Üzerine hazırlanan garmitürler konulur ve sıcakken servis edilir.

Herkese Afiyet olsun.

Kişisel Not :Denediğiniz tariflerle ilgili yorumları bekliyorum.

Yorumlar