Soya Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır

Tarif Puanı
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
FavoriteLoadingFavorilerine Ekle

7 kişinin defterinde

Soya Sosu Hangi Yemeklerde Kullanılır
13 Temmuz 2017 87 defa okundu 0 yorum

Soya Sosu Nedir

Soya sosu soya fasulyesinin fermante edilmesi ile elde edilen Çin menşeili bir sostur. Özellikle çin ve Güneydoğu Asya mutfakların değişilmez malzemelerinin başında gelir. Fermante bir sos olduğundan fermante şekline ve zamanına bağlı olarak kalite farklılıkları çok fazladır. Marketlerde bu nedenle çok ucuz soya soslarından çok pahalı olanlara kadar çok fazla fiyatta soya sosuna rastlamak mümkündür.

Soya sosu oldukça tuzlu bir sostur ve hem yemeklere hem de diğer başka sosların yapımında kullanılır. Günümüzde neredeyse dünyanın her yerinde kullanılmaya başlanan soya sosu artık evrensel bir malzeme olmaya başlamıştır.Soya Sosunun Yemeklerde Kullanımı

Soya sosu oldukça lezzetli ve tuzlu bir sostur ve nerede ise her tür yemekle birlikte iyi gider. Ayrıca diğer sosların içerisine katılarak kullanıldığı soslara ve yemeklere derin bir tat katar. Ancak soya sosu kullandığınız yemeklerde tuz kullanırken dikkatli olmak gerekir. Genel olarak soya sosu kullandığınızda tuz kullanmamanızı tavsiye ederim.

Soya sosunun Et Yemeklerinde Kullanımı

Soya sosu et yemeklerinin değişilmez malzemelerindendir. Etleri marine ederken ve pişirirken kullanılır. Çin yemeklerinin karakteristik özelliği olan vok tava yemeklerinde bolca soya sosu kullanılır. Özellikle tavuk eti ile birlikte oldukça iyi gider. Vog tavasında yapılan çin usulü tavuğun ana malzemelerinden birisidir. Tavuk kırmızı ete göre sosları çok daha iyi absorbe eder bu da lezzetleri içerisine almasına neden olur. Soya sosu kırmızı et yemeklerinde de kullanılır. Barbekü soslarının içerisinde de yer alan soya sosu hem ızgara et yapımında hem de pişme sonrası bandırma sosların içerisinde bulunur.

Soya sosu deniz mahsülleri ile birlikte de kullanılır. Izgara deniz mahsülerinin marine soslarında ya da yemek bandırma sosu olarak kullanılır. Tereyaki sosunda bileşiminde soya sosu bulunur. Japon mutfağının ünlü yemeği suşi için bandırma sos olarak da kullanılır.

Soya Sosunun Diğer Kullanım Alanları

Soya sosu sebze yemeklerini lezzetlendirmek için kullanılır. Tavada sebze sotelerken tuz yerine sebzelerin sotelenmesi sonrası malzemelere katırılarak pişirildiğinde sebzelere derin bir lezzet katar.

Sebzeleri ızgarada pişirirken de soya sosu ile lezzetlendirmeyi seviyorum. Tuz yerine soya sosu kullanmak daha derin bir lezzet katmaya yardımcı oluyor.

Soya sosu makarna yemekleri ile oldukça fazla kullanılır. Hem Çin mutfağında hem de Japon mutfağında noodle çorbalarında soya sosu olmazsa olmaz bir malzemedir. Diğer makarna malzemeleri için de kullanılabilir. Çin mantısı iç malzemelerinde de kullanılan soya sosunun oldukça geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Soya sosunu güveç yemeklerinde kullanmanızı tavsiye ederim. Tuz yerine kullandığınız soya sosu kendisini hissettirmeden çok derin bir tat oluşmasını sağlar.

Soya Sosunun Faydaları

Soya sosu lezzetli bir sos olmanın yanında sağlık için de oldukça iyi bir malzemedir.

Soya sosu içerisinde oldukça yüksek düzeyde magnezyum içeri. Magnezyum birçok metabolik faaliyet için katalizör görevi gören bir mineraldir.

Soya sosunda bulunan magnezyum yorgunluğa iyi geldiği gibi vücut enerjisini artırarak stresi azaltmaya yardımcı olur.

Soya sosunda bulunan bakır vücudun yenilenmesini sağlarken kemiklerin de yenilenmesini sağlar. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur.

Soya sosu demir ve fosfor bakımından zengindir. İçerisinde bulunduğu demir sayesinde kansızlığa iyi gelir. Ayrıca fosfor diş kemik gelişimi için oldukça önemli bir elementtir.

Soya sosu ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Özellikle kış aylarında çorbalarınıza soya sosu kullanmanız kışın bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirerek üst solunum yolu enfeksiyonlarına yakalanma ihtimaliniz azaltır.

Soya sosu anti oksidan içeren bir sostur. Anti oksidanlar kansere yakalanma riskini azaltan özellikleri bulunmaktadır.

Soya Sosu Kullanırken Dikkat: Her şeyde olduğu gibi soya sosu kullanımında da abartıdan kaçınmak gerekir. Soya sosu oldukça tuzlu bir malzemedir ve tansiyon hastalarının kullanırken dikkatli olması gerekir.

Soya sosu ile yapılan tarif arayanlar aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirler.

Soya Soslu Sebzeli Köfte

Benzer Yazılar

 • HARDAL SOSU NASIL YAPILIR
  HARDAL SOSU NASIL YAPILIR
  HARDAL SOSU NASIL YAPILIR Hardal tohumları farklı renklerde ve farklı boyutlarda olmaktadır. Kırmızı, siyah ve sarı hardal taneleri farklı...
 • HANGİ SOS HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR
  HANGİ SOS HANGİ YEMEKLERDE...
  HANGİ SOS HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR Bir yemeğin olmazsa olmazı soslardır. Yemeğe hem ekstra bir katar hem de malzemelerin tatlarını...
 • KARAMELİZE SOĞAN TARİFİ
  KARAMELİZE SOĞAN TARİFİ
  KARAMELİZE SOĞAN TARİFİ Bugün size çok sevdiğim pratik bir tarif vermek istiyorum. Karamelize soğan basit olmasının yanında oldukça lezzetli....
 • EV YAPIMI KETÇAP
  EV YAPIMI KETÇAP
  EV YAPIMI KETÇAP Bence seri üretim malzemeler hayatı kolaylaştırsa da bunun için birçok şeyden feragat etmemize neden oluyor. Bunlardan...
 • EV YAPIMI ACUKA TARİFİ
  EV YAPIMI ACUKA TARİFİ
  EV YAPIMI ACUKA TARİFİ Kahvaltıda ekmeğin üzerine acuka sürüp yemeyi seviyorum. Ancak hazır soslar içerisinde koruyucu madde olması ve...
 • EVDE MAYONEZ NASIL YAPILIR
  EVDE MAYONEZ NASIL YAPILIR
  EVDE MAYONEZ NASIL YAPILIR Evde mayonez yapmayı hiç denemediyseniz hiçbir zaman gerçek ve lezzetli bir mayonez yememişsiniz demektir. Lezzet...

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.