Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

PANELİ HELLİM PEYNİRİ TARİFİ

PANELİ HELLİM PEYNİRİ TARİFİ
7 Aralık 2016 1206 defa okundu 0 yorum

PANELİ HELLİM PEYNİRİ TARİFİ

Genelde dışı kaplanmış çıtır ve içi yumuşak farklı dokulardaki tarifler bana her zaman ilgi çekici gelmiştir. Pane ile kaplama işlemi pişirilen malzemenin dış yüzeyini hızlıca kurutarak çıtırlaşmasını sağlarken iç malzemeyi korur ve sulu kalmasını sağlar. Bu nedenle bu yöntemle pişirmeyi çok seviyorum. Peyniri de paneleyip nasıl pişiririm diye düşündüğümde aklıma bu işlemdeki en temel sorunun peynirin tamamen erime ihtimali geldi bende bu iş için kızartma işlemine çok dayanıklı olan hellim peynirinin uygun  olduğunu düşündüm. Siz de bu tarif için hellim peyniri kullanabilirsiniz ya da taze ve erimeye dayanıklı sevdiğiniz bir peynir tercih edebilirsiniz. Hellim peynirini paneleyip kızarttığımda tam da istediğim gibi oldu. Dışı çıtır çıtır ve içi sulu olarak kaldı ve çok hafif eridi.Siz de çocuklarınıza peynir yedirmek için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun.

hellim peyniri kızartması

paneli-hellim-peyniri-kizartmasi

 • Kişi Sayısı:
  4 kişilik
 • Hazırlama Süresi:
  15 dakika
 • Pişirme Süresi:
  8 dakika

Malzemeler

Paneli Hellim Peyniri Malzemeleri

 • 500 g hellim peyniri
 • 2 yumurta
 • 1 paket pane harcı(ya da ekmek kırıntısı)
 • karabiber
 • 5 yemek kaşığı un

Yapılışı

Paneli Hellim Peyniri Hazırlanışı

Hellim peynirleri 1 parmak kalınlığında şeritler şeklinde kesilir.

Bir kaseye yumurta kırılır ve içerisine karabiber ilave edilir iyice çırpılır.

Başka bir kaseye un konulur.

Başka bir kaseye de pane harcı konulur.

Hellim peynirleri öncelikle una batırılır bu işlem yumurtaların peynire daha iyi yapışmasını sağlar.

Una batırılan hellim peynirleri daha sonra yumurtaya iyice bulanması sağlanır.

Yumurtaya bulanan peynirler pane ile kaplanır. Paneyle kaplanan hellim peynirleri 5 dakika bekletilir bu esnada bir tencere bolca yağ konulur 180 dereceye kadar ısınması beklenir.

Yağ ısındığında pane ile kaplanan hellim peynirleri bol yağda dışı çıtır çıtır olup nar gibi kızarana kadar pişirilir. Tam piştini anlamanın en kolay yolu yağa attığınızdaki çıkan boloncukların azaldığının görülmesidir. Bu kızartmalarda dışındaki suyun azaldığının ve dış katmanının çıtırlaştığı anlamını taşır.

Paneli hellim peyniri sıcakken servis edilir.

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.