Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

TARÇIN HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

TARÇIN HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR
12 Mart 2017 815 defa okundu 2 yorum

TARÇIN HANGİ YEMEKLERDE KULLANILIR

Tarçın Nedir

Tarçın ağacı defnegiller ailesine mensup bir ağaçtır. Tropikal ve Subtropikal iklimde yetişen bu bitkinin büyüklüğü 8-12 m yüksekliğe kadar erişebilmektedir. Baharat olarak kullandığımız tarçın bu ağacın iç kabuğudur.

Tarçın keskin ve tatlı bir tada sahiptir. İyi bir tarçın ince kabuklu ve şeker gibidir. Ayrıca tarçın hafif bir sıcaklık verir.

Tarçın Nerelerde Kullanılır

Tarçın bütün dünyada kullanılan en yaygın baharatların başında gelir. Tarçın hem tatlı yemeklerde hem de tuzlu yemeklerde kullanılabilir. Ülkemizde genelde kek gibi tatlılarda kullanılsa da aslında kullanım alanı oldukça geniştir. Hint mutfağının değişmez bahatarlarının başında gelen tarçın birçok baharat karışımının da temelini oluşturur.

Tarçının Tuzlu Yemeklerde Kullanımı

Tarçın ünlü Hint baharat karışımları olan köri ve gram masalanın en temel bileşenlerindendir.

Hint yemeklerinde pilav, et ve tavuk yemeklerinde bolca kullanılır. Pilavlarda oldukça lezzetli olur. Özellikle iç pilavın içerisinde, midye dolma içinde kullanılır.

Tarçın Arap tacirler ile Kuzey Afrika’ya yayılmış ve Fas mutfağının değişilmez malzemelerinden birisi haline gelmiştir. Fas  mutfağında et ve tavuk yemeklerinde oldukça fazla kullanılır. Fas mutfağının en ünlü yemeği olan Tavuk Tajinin temel baharatlarından birisidir.

Tarçın içine girdiği yemeklere hafif bir tatlılık katar özellikle tavuk yemeklerine çok yakışır. Bunun sebebi tavuk etinin baharatları çok iyi emmesidir. Tavuk eti kuru meyve ve tarçın ile pişirildiğinde tatlılığı sayesinde derin bir lezzet katar.

Tarçının Tatlılarda Kullanımı

Tarçın bizde özellikle tatlılarda kullanılır bunun temel sebebi tarçının tatlı bir baharat olmasıdır. Tarçın eklendiği tatlılarda şeker kullanımını azaltır. Tarçın keklerde oldukça fazla kullanılır özellikle havuçla birlikte çok güzel gider.

Tarçın elma ile de çok yakışır. Elmalı turta gibi tatlılarda çok güzel olur.

Tarçın meyvelerin doğal tatlılığını artırarak lezzetini vurgular. Şeftali, ayva, ananas kızgın tavada tarçın ve tereyağı ile pişirildiğinde oldukça hafif bir tatlı olur.

Tarçın bazı geleneksel Türk Tatlılarında da kullanılır. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, gibi sütlü tatlılara çok yakışır.

Tarçın Hangi İçeceklerde Kullanılır

Tarçın hem sıcak içecekler hem de soğuk içeceklerde kullanılır.

Tarçın sıcak şarabı tatlandırmak için kullanılır. Ve bazı kokteylerlerde kullanılır.

Çay demlenirken içerisine 1 adet çubuk tarçın atılması şeker ihtiyacınızı azaltır ve ektra bir tat katar ancak fazla kullanmak tadını acılaştırabilir.

Meyve şurupları yapılırken içerisine 1 adet çubuk tarçın atmak tadını derinleştirir ve tadına ferahlık sağlar.

Kış aylarında tarçın çayı soğuk algınlığına karşı güçlendirir.

Tarçın boza ve salep  gibi geleneksel içeceklerinin üzerine toz olarak serpilerek içilir. Özellikle kış aylarında vücut sıcaklığını artırarak rahatlatır.

Eğer aklınıza gelen tarçınlı farklı tarifler varsa yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar