Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

KARİDES NASIL PİŞİRİLİR

KARİDES NASIL PİŞİRİLİR
2 Nisan 2017 849 defa okundu 0 yorum

KARİDES NASIL PİŞİRİLİR

Karides denizin dip bölgesinde yetişen bir tür kabuklu deniz canlısıdır. Karides taze dondurulmuş olarak büyük marketlerde artık daha kolay bulunabilmektedir. Tabi ki her deniz mahsulü gibi tazesi makbuldür. Karidesin kendine has hafif tatlı bir tadı vardır. Tat olarak mezgitin içindeki havyarı andırır.

Karides pişirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus karidesi fazla pişirmemektir. Yüksek sıcaklıkta birkaç dakika pişirmek karides için yeterlidir. Eğer fazla pişirilirse karides sertleşmeye başlar. Ayrıca karides ile tereyağ birbirine çok yakışır karidesin pişmesine yakın içerisine bir miktar tereyağ ilave etmek güzel bir tat verir.

Karidesi taze olarak alacaksanız temizlettirebilirsiniz. Eğer kendiniz temizlemek isterseniz karidesin bağırsaklarını çıkarmayı unutmayın. Karidesin sırtından keskin bir bıçakla kesilerek içerisinde bulunan bağırsakları çekerek çıkarılır. Eğer çıkarılmaz ise acı bir tat verir.

Karides güveç yemeklerinde, makarnalarda, ızgara olarak gayet lezzetli olur. Ben bugün size ızgara tavasında karides nasıl pişirilir anlatacağım. Şimdiden herkese afiyet olsun.

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    20 dakika
  • Pişirme Süresi:
    5 dakika

Malzemeler

Karides Izgara Malzemeleri

500 g karides

3 yemek kaşığı zeytin yağı

1 yemek kaşığı tereyağ

Tuz

1 limonun kabuğunun rendesi

 

Yapılışı

Karides Izgara Yapımı

Karidesler kabuklarından temizlenir ve bağırsakları çıkarılır.

Karideslerin üzerine limon kabuğu ve zeytin yağı gezdirilir. En az 30 dakika kadar buzdolabında marine olmaya bırakılır.

Karidesler marine olduğunda oda sıcaklığına ulaşması için pişirme işleminden en az 30 dakika önce çıkarılır.

Döküm bir tava en harlı ocağa alınır ve 10 dakika kadar ısınmaya bırakılır.

Bu esnada karidesler tuzlanır.

Tava ısındığında karidesler ızgara tavasına bırakılır. Her iki tarafı da 1 ila 2 dakika kadar pişirilir pişmenin sonuna doğru tereyağ ilave ederek üzerinden gezdirilir.

Karides piştiğinde bir tabağa alınır sevilen garnitürler ile servis edilir. Ben risotto ile birlikte servis ediyorum bence birbirine çok yakışıyorlar. Siz sevdiğiniz malzemeler ile ya da salata içerisinde servis edebilirsiniz. Afiyet olsun

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.