Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

PITIL EKMEĞİ TARİFİ

PITIL EKMEĞİ TARİFİ
9 Ocak 2017 2771 defa okundu 0 yorum

PITIL EKMEĞİ TARİFİ

Pıtıl ekmeği basit ekmek pişirme tekniklerinden birisidir. Çok karmaşık pişirme fırınlarına ihtiyaç duyulmayan sadece sac ateşinde pişen bu ekmek birçok yörede farklı isimlerle bilinmektedir. Ege bölgesinde bazlama, Kastamonu çevresinde hamullu ekmeği,Samsun ve  Çorum çevresinde pıtpıt ekmeği ya da pıtıl ekmeği denmektedir. Pıtıl hamuru cıvık bir hamur olduğu için el unlanarak sadece iki el ayasının arasında atılarak açılırken pıt pıt ses çıkması bu ismin konulduğunu bana düşündürüyor.

Benim çocukluğumda çarşı ekmeği özel zamanlarda alınan bir ekmekti. Onun dışında bizim evde sabah annem saat 5 de kalkar ve biz uyanana kadar pıtılları pişirirdi. Sabah pıtılların kokusuna uyandığımı hatırlarım. Kalkar kalmaz sıcak pıtılın içerisine tereyağı koyup yerdim. Muhtemelen annem için çok zahmetli olsa da benim için çok güzel anılardı. Artık fırın ekmeği çok kolay bulunur olduğu için annem ancak bizim canımız çektiğinde bu ekmeği yapıyor onun dışında kendim evde sac yerine yapışmaz tavada yapıyorum. Pıtıl ekmeğinin en önemli noktası içinin hamur kalmadan ve dışı yanmadan çok iyi kabararak pişmesi. Pıtıl hamuru ele yapışan cıvık bir kıvamda oluyor. Bu sayede pıtıl sacda pişince çok güzel bir şekilde kabarıyor. İçinin biraz daha pişmesi için fırında 150 derecede 5 dakika kadar daha tutulduğunda çok güzel oluyor. İyi bir pıtıl ekmeğinin çok yoğun olmaması çok iyi kabarması gerekir.

  • Kişi Sayısı:
    8 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    60 dakika
  • Pişirme Süresi:
    10 dakika

Malzemeler

Pıtılın Malzemeleri

1 k un

1 yemek kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı şeker

1 paket instant maya

ılık su

Yapılışı

Pılılın Yapılışı

Bir kasede şeker ve ılık su karıştırılır. İçerisine maya eklenir ve maya kabarcıklar çıkarana kadar bekletilir.

Geniş bir leğene un elenerek konulur ve içerisine tuz ilave edilerek un karıştırılır.

Maya aktive olduğunda una ilave edilerek karıştırılır içerisine ele yapışan cıvık bir hamur olana kadar ılık su ilave edilir. Hamur yaklaşık 10 dakika yoğurulur.

Hamur yoğrulduğunda ılık bir yere üzeri örtülerek yaklaşık 1 saat mayalanmaya bırakılır.

Hamur mayalandığında eller iyice unlanarak hamurdan grevfurt büyüklüğünde bezeler alınır ve iki el yasının arasında hafif düzlenir ve un serpilmiş temiz bir sofra bezinin üzerine konulur. Bezelerin üzerine bir miktar daha un serpilip üzeri ikinci temiz bir sofra bezi serilir ve yaklaşık 10 dakika daha kabarmaya bırakılır bu sayede hamur piştiğinde çok daha fazla kabarır.

Daha sonra ilk koyulan hamurdan başlayarak yuvarlak bir hamur küreğinin  üzerine üzerine sofra bezinden tutularak atılır. Hamur cıvık olduğunda  el ile hamuru almak şeklini bozar bu nedenle bu işlem için hamur küreği şart.

Hamur geniş bir yapışmaz teflon tavada iki tarafı yakmamaya özen gösterilerek pişirilir. Bu işlemle tam olarak hamurun içi pişmeyebilir. Bu nedenle 150 derecelik bir fırında yaklaşık 5 dakika kadar aha pişirilir. Dışarıda sac üzerinde pişirilirken yanan közlerin yanına alınarak kenarları pişirilir ancak evde bu imkan olmadığından içinin pişmesi için fırına ihtiyaç var.

Pıtllar piştiğinde içerisine tereyağ sürülerek afiyetle yenir.

Pıtıllar 2 güne kadar taze kalabilir ancak bana göre ilk piştiğinde sıcakken yemek gibi olmuyor.

Herkese afiyet olsun. Yorum ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın

 

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.