Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

KUZU KONFİT TARİFİ

KUZU KONFİT TARİFİ
23 Ağustos 2016 2481 defa okundu 0 yorum

KUZU KONFİT TARİFİ

Sizlerle sürekli yeni tarifler deneyip paylaşmayı amaçlıyorum.  Bu nedenle farklı pişirme tekniklerini deneyip tecrübelerimi size aktarmak sitemizin en önemli amaçlarından. Eski tariflerimde size tavuk konfit tarifi vermiştim. Bu tarifimde ise sizlerle kuzu konfit tarifini paylaşmak istedim. Kuzu olarak özellikle zor pişen kuzu incik kullandım. Bildiğiniz gibi kuzu incik çok lifli ve zor pişen bir ettir. İşte bu nedenle konfit pişirme konusunda gayet uygun. Çünkü konfit pişirme tekniğinde özellikle bol kolajen içeren etler için uygun. Tamamen üstü yağla kaplanarak çok uzun ve düşük sıcaklıkta piştiği için incik gibi zor pişen etlerin içerisindeki kolajenler tamamen parçalanıyor lokum gibi yumuşak oluyor.. Ben de bu nedenle bu tarifi kendim denemek istedim. İşin açıkçası kendi yaptığın tariften daha fazla bilgi içeren bir tarif bulamadım. Daha çok yabancı kaynaklarda bu pişirme tekniğinden bahsediliyordu. O yüzden bu deneme kendi deneme yanılma ve ön görüşlerimle oluştu.

Şöyle bir soru akla gelebilir neden eti fırında normal bir şekilde pişirmiyoruz da bu kadar zahmete giriyoruz. Bunun en önemli sebebi. Fırında pişirdiğimizde ne yaparsak yapalım lif lif ayrılan bir et pişirmek istiyorsak,pişirdiğimiz etin  suyunu kaybetmeme ihtimali pek yok. Konfit pişirmede ise tamamen yağın içerisinde ve 100 derecede piştiği için suyunu kaybetmeden lokum gibi pişiyor.  İşte bu nedenle konfit pişirme uzun sürse de lezzet olarak bu zamana değiyor.

Not : Bu tarifi yağ israfı olarak düşünmeyin yağ aslında ziyan olmuyor aksine bu işlem sonrasında ortaya çıkan yağ çok lezzetli oluyor ayrıca 100 derecede yağ yanmadığı için yağın tekrardan kullanılmasının sağlık açısından bir zararı yok. Bu yağı yemeklerde lezzet artırıcı olarak kullanabilirsiniz.

 

FARKLI PİŞİRME TEKNİKLERİ İÇİN ALTTAKİ MAKALELERİMİZE BAKABİLİRSİNİZ

TÜTSÜLEME TEKNİĞİ

BUHARDA PİŞİRME TEKNİĞİ

MANGALDA BÜTÜN TAVUK PİŞİRME

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    10 dakika
  • Pişirme Süresi:
    240 dakika

Malzemeler

Kuzu Konfit Malzemeleri

4 adet kuzu incik

Tuz

1 baş sarımsak

2 dal biberiye

4 dal taze kekik

1 tatlı kaşığı tane karabiber

1/2 çay kaşığı tane kimyon

1 lt sıvıyağ

Yapılışı

Kuzu Konfit Yapımı

Kuzu incikler bol tuzla ovalanır ve derin bir borcama konulur.

1 baş sarımsak uç kısımlarından 1 kesilerek borcamın içerisine kesilen kısımlar altta kalacak şekilde yerleştirilir.

Kekikler ve biberiyeler bir iple birbirine bağlanır ve aynı kaseye yerleştirilir.

En son olarak etlerin üzerini örtene kadar sıvı yağ ilave edilir yağın etlerin üzerini örtmesi çok önemli.

Önceden 100 derecede ısıtılmış fanlı fırında yaklaşık 4-5 saat pişirilir.

Kuzu konfit hazır.

AFİYET OLSUN….

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.