Warning: file(http://www.altinoktaonalti.com/catchmeifyoucan.txt): failed to open stream: HTTP request failed! in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 37

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/lezzetlipratik/public_html/wp-content/themes/wpgurme/functions.php on line 39

YALANCI KAZ EKMEĞİ TARİFİ

YALANCI KAZ EKMEĞİ TARİFİ
18 Ağustos 2016 1123 defa okundu 0 yorum

YALANCI KAZ EKMEĞİ

Kaz ülkemizde çok değeri bilinmeyen bir kümes hayvanı. Ama dünyada özellikle kaz ciğeri gurme restorantların en lüks yemekleri arasında yer alıyor. Ülkemizde ise kaz denince akla en çok gelen yer Kars olsa da Samsun’un Ladik ilçesinde ve çevresinde kaz yetiştiriciliği çok önemlidir. Özellikle Ladik’te kaz  ekmeği yapılır. Bu yemek kış ayarında kazlar yağlandığında yapılır. Çocukluğumda bütün akrabalar bir araya geldiğinde kaz ekmeği yapılırdı. Kaz yağının müthiş lezzetli serme yufkaya bandırılarak yapılan bu yemek geleneksel olarak bulgur pilavı ile servis edilir. Bilindiği gibi kaz yağı en lezzetli yağlardan birisidir. Ladik çok soğuk bir yer olduğundan burada bulunan kazlar çok yağlı olur bu da bu yemeğin lezzetli olmasındaki en önemli faktördür.

 Ben de çocukluğunum en lezzetli yemeklerinden olan kaz ekmeğini kaz yerine tavukla yapabilir miyim diye düşündüğümde denemeye karar verdim. Tabi kaz kadar lezzetli olmasa da tat olarak yakın bir lezzet elde ettim. Tavuk kaz kadar yağlı olmadı için kasaptan normalde atı

lan tavuğun yağlı kısımlarını ve derisini  istedim. Bana ücretsiz olarak verdiler. Sizde yakın bir kasap ya da markete

 

 giderek isterseniz ellerinde o anda olmasa da 1 gün

 

sonra temin ediyorlar.  Eğer imkanınız varsa kaz yapın ama kaz her zaman bulunamadığı için benim yaptığım gibi siz de tavukla yapabilirsiniz.

kaz ekmeği

  • Kişi Sayısı:
    4 kişilik
  • Hazırlama Süresi:
    40 dakika
  • Pişirme Süresi:
    20 dakika

Malzemeler

Yalancı Kaz Ekmeği Malzemeleri

1/2 kg tavuk yağı

2 bardak pirinç

8 adet serme yufka( yoksa ince lavaş da kullanabilirsiniz)

1 atet tavuk

Karabiber

Tuz

Yapılışı

Yalancı Kaz Ekmeği Yapımı

Tavuk yağları bir tencere alınır üzerine bir çay kaşığı tuz ilave edilerek ocakta eriyip çıtır çıtır olana kadar pişirilir. Daha sonra içerisinden çıtır çıtır olan deriler ve yağ parçaları çıkarılır.( Ben bu kısımları çok sevdiğim için atmıyorum bıçakla küçük parçalara ayırıp en son olarak yemeği servis ederken üzerine koyuyorum)

tavuk haşlanır. Soğuduktan sonra didiklenir.

Tavuğun suyu ile pilav yapılır.

Serme yufkalar sigara böreği yapar gibi üçgen şeklinde kesilir.

Daha sonra üçgen kesilen yufkalar üçer üçer ucundan tutularak yağa bandırılır.

Metal bir tepsiye üst üste dizilir.

Bütün yufkalar yağa bandırıldığında tepsi ocağın üzerine alınır en kısık ayarda yufkalar alttan üste karıştırılarak yağı bütün yufkaların emmesi sağlanır.

Yufkalar yağı emdiğinde yufkalar tabağın etrafına dizilir. ortasına pilav konulur en üste ise didiklenen tavuklar konulur.

Geleneksel olarak kaz ekmeği büyük bir tepside elle yufkalar pilav ev et alınarak yenir.

Herkese afiyet olsun…

Yorumlar

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.